A Bölcsészettudományi Kutatóközpont Irodalomtudományi Intézete a Heidelbergi Egyetem és a Frankfurt am Main-i Egyetem germanisztikai intézeteinek közreműködésével 2019. október 16–19. között Ungarn als Gegenstand und Problem der fiktionalen Literatur (ca. 1550–2000) cÃmmel német és angol nyelvű nemzetközi tanácskozást rendezett az európai irodalmak Magyarország-képeirÅ‘l Budapesten.
Az utóbbi ötszáz évben megjelent, több műfajt képviselÅ‘, napjainkban gyakran kevésbé ismert művek alapján az elÅ‘adások bemutatták az irodalmi Magyarország-képek forrásait, keletkezését, változását és közvetÃtését, elemzték a szerzÅ‘i motivációk, ideológiák, narratÃv eljárások, retorikai alakzatok, kontaminációk és az exotizmus szerepét. Az elÅ‘adók megvizsgálták történeti valóság és fikció viszonyát, a politikai, etnikai, felekezeti és eszmei konfliktusok reflektálását, és feltárták a magyar történelembÅ‘l merÃtett események és alakok irodalmi ábrázolásának funkcióit. Több elÅ‘adás foglalkozott a külföldi irodalmak Magyarország-képeinek összehasonlÃtásával a magyar irodalom ország- és nemzetképeivel, valamint megnevezett fordÃtásra és elemzésre ma is érdemes műveket.
A konferenciához kapcsolódó Magyarország képe az európai fikciós irodalomban cÃmű, október 25-ig megtekinthetÅ‘ kamarakiállÃtás idÅ‘rendi sorrendben mutatja be a magyar Å‘störténet, a középkor, a török háborúk és a Habsburg-ellenes felkelések történéseit, alakjainak ábrázolását a 18. század végi és 19. századi történelem eseményeinek irodalmi feldolgozásain át a 20. századi Magyarország megjelenÃtéséig. A kiállÃtás a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpont és az Országos Széchényi Könyvtár együttműködésével valósult meg.
A kiállÃtás kurátorával, az Irodalomtudományi Intézet XVIII. századi Osztályának vezetÅ‘jével, Tüskés Gáborral készült interjú az Országos Széchényi Könyvtár blogján olvasható.
Az eseményekről és előadásokról további információk
a letölthető konferenciaprogramban találhatók.
A konferenciához kapcsolódó kiállÃtás és koncert meghÃvója letölthetÅ‘.