A kötet a BTK Lendület Nyugat-Magyarországi irodalom 1770–1820 Kutatócsoport, a MOKKA Egyesület, MOKKA-R Tagozat és az MTA Könyvtörténeti Munkabizottsága által 2020. március 6-án megrendezett könyv-, könyvtár- és olvasástörténeti konferencia előadásainak szerkesztett változatait tartalmazza. A tanácskozáson tizenhárom előadás hangzott el, ezekből tizenegyet közöl a kiadvány.
A 18. század vége és a 19. század első évtizedei jelentős változásokat hoztak a könyvtörténetben, az olvasás és a könyvkiadás területén. A korabeli Magyarországon is egyre hangsúlyosabbá váltak a könyvolvasás propagálásának, a könyvgyűjtésnek, illetve a könyvtárállításnak kulturális tapasztalatai.
Az egyre szélesebb olvasói réteg és a könyvek növekvő száma ellenére a 18. század közepétől a magyarországi könyvtártörténet forrásai javarészt feltáratlanok. A kötet tanulmányai a magántulajdonban lévő könyvekre összpontosítanak; eddig teljesen ismeretlen, vagy részben feldolgozott források alapján, új szempontok szerint mutatják be a vizsgált korszak (1770–1820) könyves kultúráját, kitekintve a megelőző és a következő évtizedekre.
Dóbék Ágnes, szerk. Könyvek magántulajdonban (1770–1820). Reciti konferenciakötetek 6. Budapest: reciti, 2020.
A teljes kötet és az egyes tanulmányok különnyomatai letölthetők.