BTK Irodalomtudományi Intézet BTK Irodalomtudományi Intézet BTK Irodalomtudományi Intézet
  • Hírek
  • Események
    • Könyvbemutató
    • Konferencia
    • Előadás, vitaülés
    • Rendezvények, ünnepségek, díjátadók
    • Műhelyvita
  • Kiadványok
    • Könyvek
    • Folyóiratok
    • Hálózati kiadványok
  • Szerkesztőségek
    • Irodalomtörténeti Közlemények
    • Helikon
    • Literatura
    • Magyar Könyvszemle
    • Neohelicon
    • Camoenae Hungaricae
    • REC.ITI
  • Archívumok
    • Archívum
    • Illyés Gyula Archívum
  • Lendület
  1. Ön itt van:  
  2. Kezdőlap
  3. Lendület
  4. Nyugat-magyarországi irodalom
  5. Hírek

Hírek

Új kötet Barkóczy Ferenc egri püspök könyvtáráról

 Nyomtatás 
Részletek
Hírek
Találatok: 115

 

0001 2Megjelent kutatócsoportunk tagja, Dóbék Ágnes kötete Barkóczy Ferenc (1710–1765) könyvtáráról. A könyv az egri püspök, majd esztergomi érsek könyvjegyzékét és a kötetek azonosítását tartalmazza magyar és olasz nyelvű kísérőtanulmányokkal. A gyűjtemény bemutatásával egy újabb fontos 18. századi könyvgyűjteményt ismerhetünk meg. Tulajdonosa, Barkóczy Ferenc kora egyházi és világi életének jelentős alakja. Eddig is tudtuk, hogy a főpap szellemi érdeklődése rendkívül széles volt, most azonban a több mint félezer tételt számláló könyvhagyaték előkerülése és megismerése révén sokkal többet és pontosabbat tudunk meg tulajdonosának korszerű tájékozottságáról. Ékes bizonyítéka ez a könyvlista a 18. századi magyarországi főpapi kultúra európai orientációjának, magas színvonalának, a kései barokk katolikus műveltség összetettségének.

A megjelenést a kutatócsoport és a Magyar Tudományos Akadémia támogatta.

A kötet ezen a linken keresztül elérhető.

 

 

VITӔ so­ro­zat – új monográfiák a Reciti Kiadónál

 Nyomtatás 
Részletek
Hírek
Találatok: 327

A Reciti Kiadó 2020-ban indult VITӔ című új so­ro­zatá­ban olyan mo­nog­rá­fi­ák kap­nak he­lyet, ame­lyek ér­tel­mi­sé­gi pá­lya­ké­pe­ket mutat­nak be vagy ér­tel­mez­nek újra. Cél­juk, hogy meg­vizs­gál­ják a szö­ve­gek és élet­mű­vek egy­korú élet­raj­zi, tör­té­nel­mi és szel­le­mi kon­tex­tu­sát. 
Az iro­dal­mi szöveg­elemzés mel­lett el­ső­ren­dű­en ér­de­kes a mű­vek lét­re­jöt­té­nek és be­fo­ga­dá­sá­nak fel­té­tel­rend­sze­re, akár­csak az ezt be­fo­lyá­so­ló tár­sa­dal­mi, re­to­ri­kai és tör­té­ne­ti té­nye­zők, a nyil­vá­nos­ság te­rei, az ér­tel­misé­gi hálózatok.
A sorozat szerkesztője Mészáros Gábor, a Lendület Nyugat-magyarországi irodalom 1770–1820 Kutatócsoport munkatársa.

 

A sorozat kötetei:  

Vitae1 borfile scaled


Vad­er­na Gá­bor: 
Hon­nan és hová?
Arany Já­nos és a nagy­sza­lon­tai ha­gyo­mány
.
Vi­tae 1. Buda­pest: re­ci­ti, 2020. 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Vitae2 borkep scaledNe­mes­né Ma­tus Zsa­nett: 
Bod­ro­ghy Papp Ist­ván. 
Iro­da­lom és mű­ve­lő­dés a re­form­ko­ri Du­nán­tú­lon
.
Vi­tae 2. Bu­da­pest: re­ci­ti, 2020. 

A XVIII. századi osztály és a Lendület Nyugat-magyarországi irodalom 1770–1820 kutatócsoport könyvbemutatója

 Nyomtatás 
Részletek
Hírek
Találatok: 343

A Bölcsészettudodmányi Kutatóközpont Irodalomtudományi Intézet XVIII. századi osztálya és a Lendület Nyugat-magyarországi irodalom 1770–1820 kutatócsoport 2021. március 25-én 16:00 órakor online könyvbemutatót rendez.

 

156372940 155590286383329 8614508468847420798 o

 
 
A bemutatott könyvek:
NEMESNÉ MATUS Zsanett. Bodroghy Papp István: Irodalom és művelődés a reformkori Dunántúlon. Vitae 2. Budapest: Reciti Kiadó, 2020, 296 l.
DÓBÉK Ágnes, szerk. Könyvek magántulajdonban (1770–1820). Reciti konferenciakötetek 6. Budapest: Reciti Kiadó, 2020, 242 l.
CSÖRSZ Rumen István és MÉSZÁROS Gábor, szerk. A kis világbeli nagy világ: Tanulmányok Pálóczi Horváth Ádámról. Reciti konferenciakötetek 10. Budapest: Reciti Kiadó, 2020, 650 l. 
A könyveket bemutatják:
HORVÁTH József, NÉMETH S. Katalin, TÓTH Orsolya

Konyvbemutato 2021 0325 meghivo

 

Az élő közvetítés az alábbi kapcsolattal érhető el:
 

Zoom: https://zoom.us/j/92326256384?pwd=MWVOQnJwN0c5Z1pFZlk4NC9neFVEQT09

Meeting ID: 923 2625 6384

Passcode: 840237 

Minden érdeklődőt szeretettel várunk.

Egyház – művészet – tudomány | Tudományos emlékkonferencia Kis János születésének 250. évfordulója alkalmából

 Nyomtatás 
Részletek
Hírek
Találatok: 839

 

A Nyugat-magyarországi irodalom (1770–1820) Kutatócsoport, a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Irodalomtudományi Intézete és az Evangélikus Országos Gyűjtemény tudományos emlékkonferenciát rendez Kis János születésének 250. évfordulója alkalmából.

 
 
Kis János MTKCs 2699
 

 

Az esemény helyszíne: Evangélikus Országos Gyűjtemény, Budapest, Üllői út 24.

Az esemény programja és az előadások és az előadások összefoglalói letölthetők.

Az előadásokról készült felvételek megtekinthetők.

 

 

 
 

 

Megjelent a Könyvek magántulajdonban (1770–1820) című kötet

 Nyomtatás 
Részletek
Hírek
Találatok: 185

 

A kötet a BTK Lendület Nyugat-Magyarországi irodalom 1770–1820 Kutatócsoport, a MOKKA Egyesület, MOKKA-R Tagozat és az MTA Könyvtörténeti Munkabizottsága által 2020. március 6-án megrendezett könyv-, könyvtár- és olvasástörténeti konferencia előadásainak szerkesztett változatait tartalmazza. A tanácskozáson tizenhárom előadás hangzott el, ezekből tizenegyet közöl a kiadvány.

 

ReKonf 6 borfile scaled

 

A 18. szá­zad vége és a 19. szá­zad első év­ti­ze­dei je­len­tős vál­to­zá­so­kat hoz­tak a könyv­tör­té­net­ben, az ol­va­sás és a könyv­ki­adás te­rü­le­tén. A ko­ra­be­li Ma­gyar­or­szá­gon is egy­re hang­sú­lyo­sab­bá vál­tak a könyv­ol­va­sás pro­pa­gá­lá­sá­nak, a könyv­gyűj­tés­nek, il­let­ve a könyv­tár­ál­lí­tás­nak kul­tu­rá­lis ta­pasz­ta­la­tai.

Az egy­re szé­le­sebb ol­va­sói ré­teg és a köny­vek nö­vek­vő szá­ma el­le­né­re a 18. szá­zad kö­ze­pé­től a ma­gyar­or­szá­gi könyv­tár­tör­té­net for­rá­sai ja­va­részt fel­tá­rat­la­nok. A kö­tet ta­nul­má­nyai a ma­gán­tu­laj­don­ban lévő köny­vek­re össz­pon­to­sí­ta­nak; ed­dig tel­je­sen is­me­ret­len, vagy rész­ben fel­dol­go­zott for­rá­sok alap­ján, új szem­pon­tok sze­rint mu­tat­ják be a vizs­gált kor­szak (1770–1820) köny­ves kul­tú­rá­ját, ki­te­kint­ve a meg­elő­ző és a kö­vet­ke­ző év­ti­ze­dek­re.

 

Dó­bék Ág­nes, szerk. Köny­vek ma­gán­tu­laj­don­ban (1770–1820). Re­ci­ti kon­fe­ren­cia­kö­te­tek 6. Bu­da­pest: re­ci­ti, 2020.

A teljes kötet és az egyes tanulmányok különnyomatai letölthetők. 

Pálóczi Horváth Ádám emlékezete

 Nyomtatás 
Részletek
Hírek
Találatok: 564

Pálóczi Horváth ÁdámEbben az évben Pálóczi Horváth Ádám kettős jubileumát ünnepeljük: januárban 200 évvel ezelőtti halálára, májusban születésének 260. évfordulójára emlékezhettünk. Ebből az alkalomból háromnapos konferenciát tervezett Szántódra és Csugóra a Lendület Nyugat-magyarországi irodalom 1770–1820 kutatócsoport. A járványhelyzet miatt elmaradt tanácskozásra tervezett előadásokból kötet jelenik meg. A konferencia keretprogramja lett volna a Musica Historica együttes koncertje – ehelyett azonban május 11-én a kutatócsoport vezetője, Csörsz Rumen István egyedül, de több hangszerrel adott ízelítőt a polihisztor szerző 450 szöveget és dallamot tartalmazó gyűjteményéből „énekem, itthon ülve” címmel. A több mint egyórás koncert videófelvétele az előadó Facebook-oldalán elérhető.

Pálóczi Horváth Ádám irodalmi munkássága mellet egyházi tisztviselő, mérnök, földmérő és térképész volt, illetve jogi végzettséggel is rendelkezett, röpiratokat írt, tudósok és kultúrapártolók barátjaként részt vett a közéletben, és Csokonai Vizét Mihály mentorának is tekinthető. Korának egyik legismertebb költőjeként jó barátságban állt Kazinczyval is. Sokoldalú tehetségét a Felfedezett titok című regény, színdarabok, térképek, közmondásgyűjtemény, nyelvészeti és őstörténeti tanulmányok is bizonyítják. Az Ó és új, mint-egy ötöd-félszáz énekek, ki magam csinálmánya, ki másé című művében szereplő 450 darab fele Pálóczi saját verse saját vagy máshonnan átvett dallamokra, a másik fele pedig a XVIII–XIX. századi közköltészetből, illetve más költőktől való; néhány szöveget népköltési eredetűnek tarthatunk. Egyszerű kottaírása ellenére a gyűjtemény a magyar és közép-európai énekhagyomány fontos forrása.

Megjelent a Do­romb: Köz­köl­té­sze­ti ta­nul­má­nyok új kötete

 Nyomtatás 
Részletek
Hírek
Találatok: 595

Doromb7 borfile scaledA Reciti Kiadó gondozásában, a BTK Lendület Nyugat-magyarországi iro­da­lom 1770–1820 Kutatócsoport anya­gi és szel­le­mi tá­mo­ga­tá­sá­val megjelent a Doromb: Köz­köl­té­sze­ti tanulmányok legújabb, hetedik kötete, amely az előz­mé­nyek­hez hí­ven to­vább­ra is ke­resi az össze­füg­gé­se­ket a tör­té­ne­ti vagy je­len­ko­ri po­pu­lá­ris szö­veg­ha­gyo­mány (a köz­köl­tészet) for­rá­sai és az ál­ta­la ki­fej­tett ha­tá­sok vi­lá­gá­ban.

A teljes kötet és az egyes tanulmányok különnyomatai letölthetők. 

----------------------------

A 2012-ben indult tanulmánykötet-sorozat ön­ál­ló fó­ru­mot biz­to­sít az élén­kü­lő kora új­ko­ri köz­köl­té­sze­ti ku­ta­tá­sok mód­szer­ta­ni, tex­to­ló­gi­ai, iro­da­lom­szo­cio­ló­gi­ai, retorika- és po­é­ti­ka­tör­té­ne­ti ta­pasz­ta­la­ta­i­nak át­adá­sá­ra, va­la­mint a társ­tu­do­má­nyok­kal (például nép­rajz, ze­ne­tu­do­mány, könyv­tár­tu­do­mány) foly­ta­tan­dó esz­me­cse­ré­re.

A so­ro­zat fő pro­fil­ja a XVII–XVIII. szá­za­di ma­gyar vi­lá­gi po­pu­lá­ris vers­kul­tú­ra, de nem­csak az ano­nim köz­köl­té­szet, ha­nem a köl­tői élet­mű­vek folk­lo­ri­zá­ló­dá­sa – például Ama­de Lász­ló, Fa­lu­di Fe­renc, Cso­ko­nai, Pá­ló­czi Hor­váth Ádám, Má­tyá­si Jó­zsef és más szerzők köz­köl­té­sze­ti kap­cso­la­tai –, a ka­len­dá­ri­u­mi és pony­va­kul­tú­ra, va­la­mint a pa­rasz­ti száj­ha­gyo­mány („nép­köl­té­szet”) egy­ko­ri fel­fe­de­zé­sé­nek és is­me­re­té­nek do­ku­men­tu­mai, ugyanakkor befogadja a pró­zai mű­fa­jok, a ko­ráb­bi és XIX. szá­za­di ro­kon je­len­sé­gek vizs­gá­la­tá­ban szü­le­tett, il­let­ve a po­pu­lá­ris vers­ter­més nem­zet­kö­zi hát­te­rét, pár­hu­za­ma­it elem­ző ta­nul­má­nyo­kat és a Kárpát-medence né­met, ro­mán, szlo­vák, dél­szláv és neo­la­tin köz­köl­té­sze­té­nek alig is­mert össze­füg­gé­se­i­t feltáró kutatások eredményeit is.

A kö­te­tek a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Iro­da­lom­tu­do­má­nyi In­té­ze­tének Reciti Kiadójá­nál je­len­nek meg in­gye­ne­sen el­ér­he­tő pdf és epub for­má­tum­ban, amelyek – más kiadványokkal együtt – a reciti.hu oldalon érhetők el.

Könyvek magántulajdonban (1770–1820) – konferencia

 Nyomtatás 
Részletek
Hírek
Találatok: 826

86971716 1834787379987026 5083072023626776576 o

A Lendület Nyugat-magyarországi irodalom 1770–1820 Kutatócsoport, a MOKKA Egyesület, MOKKA-R Tagozat és az MTA Könyvtörténeti Munkabizottsága 2020. március 6-án 9:00 órától közös konferenciát rendezett Könyvek magántulajdonban (1770–1820) címmel az MTA Könyvtár és Információs Központban. 

 

 

 

A konferencia programja, az előadások összefoglalói 
és az eseményen készült fényképek letölthetők. 

 

További cikkeink...

  1. A Reciti Kiadó és a Lendület Nyugat-magyarországi irodalom 1770–1820 Kutatócsoport könyvbemutatója
  2. Regények Magyarországon (1730–1836)
  3. Az arisztokrácia kulturális szerepvállalása a Habsburg Birodalomban (1750–1820) – nemzetközi konferencia
  4. Csokonai és barátai szimpózium
  5. Megjelent a Doromb legújabb kötete
1. oldal / 3
  • Első
  • Előző
  • 1
  • 2
  • 3
  • Tovább
  • Utolsó
  • HU
  • EN

Nyugat-magyarországi irodalom 1770-1820

  • Hírek
  • Eseménynaptár
  • Eseménynaptár
  • Mindenes Gyűjtemény
  • Publikációk
  • Adatbázisok
  • Magunkról
    • Bemutatkozás
    • Munkatársak
    • Partnerek
  • Intézet
    • Igazgatóság
    • Kutatási területek
    • Stratégiai program
    • Az Intézet története
    • Díjak, elismerések
    • Képek az Intézet életéből
    • Eseménynaptár
    • Hírarchívum
    • Elérhetőségek
  • Munkatársak
    • Jelenlegi munkatársaink
    • Nyugdíjas munkatársaink
    • Jeles kutatóink honlapja
  • Osztályok
    • Reneszánsz osztály
    • XVIII. századi osztály
    • XIX. századi osztály
    • Modern magyar irodalmi osztály
    • Irodalomelméleti osztály
    • Közép- és kelet-európai osztály
    • Bibliográfiai osztály
    • Eötvös Könyvtár
  • Kutatócsoportok, tudományos műhelyek
  • Adatbázisok
  • Közérdekű adatok
  • Elérhetőségek
  • Arany-gyűjtemény
    • Internetes szolgáltatások
    • Tudományos ülésszakok
    • Tudományos kiadványok
      • Kritikai kiadások
      • Tanulmánykötetek
      • Konferenciakötetek
      • Irodalomtörténeti dokumentumok és katalógusok

Közelgő eseményeink

Nincsenek események

ITI Logo

Logo RefoRC

 

BTK ♦ Impresszum ♦ Adatvédelem ♦ Oldaltérkép
Copyright © 2015–. Minden jog fenntartva.

Facebook

Copyright © 2015–. Minden jog fenntartva.
Oldaltérkép

Bootstrap is a front-end framework of Twitter, Inc. Code licensed under Apache License v2.0. Font Awesome font licensed under SIL OFL 1.1.