Az Irodalomelméleti Osztály műhelybeszélgetései cÃmmel nyilvános elÅ‘adássorozat indult kurrens, irodalomelméleti relevanciával bÃró irodalomtudományi problémák, irányzatok, kutatási területek történéseirÅ‘l, fogalmi keretérÅ‘l, legfontosabb műhelyeirÅ‘l, jelentÅ‘s, a nemzetközi irodalomtudományban vitákat kiváltó könyveirÅ‘l.
Az elÅ‘adások és az azt követÅ‘ műhelybeszélgetések az aktuális irodalomtudományi kérdéseket nem csupán saját kontextusukban szeretnénk megközelÃteni, hanem az irodalomelmélet hagyományaihoz hÃven az irodalom mibenlétére, sajátosságaira, fajtáira, létmódjára, történetiségére, értelmezési módjaira, társadalmi beágyazottságára és e tényezÅ‘k összefüggéseire kérdezÅ‘ általános reflexió tárgyaként is. A hosszútávú tervek szerint az elÅ‘adássorozat fórumot biztosÃt az Irodalomtudományi Intézet kutatói számára, hogy készülÅ‘ munkáik általánosabb elméleti problémáit az osztálykereteken kÃvül is megbeszélhessék, átgondolhassák.
A sorozat legutóbbi rendezvényére 2019. június 11-én került sor az MTA BTK ITI emeleti tanácstermében.
A meghÃvott vendég ezúttal Hódosy Annamária, a Szegedi Tudományegyetem Vizuális Kultúra és Irodalomelmélet Tanszékének oktatója volt, aki 2018-ban megjelent Biomozi cÃmű könyvérÅ‘l tartott vitaindÃtó elÅ‘adást.
Ehhez kapcsolódóan Hajdu Péter, az Irodalomelméleti Osztály tudományos tanácsadója beszélt Simon Estok szintén 2018-as The Ecophobia Hypothesis cÃmű könyvérÅ‘l.