BTK Irodalomtudományi Intézet BTK Irodalomtudományi Intézet BTK Irodalomtudományi Intézet
  • Hírek
  • Események
    • Könyvbemutató
    • Konferencia
    • Előadás, vitaülés
    • Rendezvények, ünnepségek, díjátadók
    • Műhelyvita
  • Kiadványok
    • Könyvek
    • Folyóiratok
    • Hálózati kiadványok
  • Szerkesztőségek
    • Irodalomtörténeti Közlemények
    • Helikon
    • Literatura
    • Magyar Könyvszemle
    • Neohelicon
    • Camoenae Hungaricae
    • REC.ITI
  • Archívumok
    • Archívum
    • Illyés Gyula Archívum
  • Lendület
  1. Ön itt van:  
  2. Kezdőlap

A BTK Irodalomtudományi Intézetének új honlapja

 Nyomtatás 
Részletek
Hírek
Találatok: 788

A BTK Irodalomtudományi Intézetének közérdekű információi és hírei mostantól megújult felületen érhetők el. Az archív honlapon továbbra is hozzáférhetőek maradnak a korábbi tartalmak, azonban aktualizációjuk 2021. október 13-án lezárult.

Kérjük, keresse fel az új honlapot, hogy tájékozódhasson a Irodalomtudományi Intézet által rendezett intézeti eseményekről és kutatási eredményekről.

Olvasószolgálat az Eötvös Könyvtárban

 Nyomtatás 
Részletek
Hírek
Találatok: 966

konyvtar1Értesítjük kedves olvasóinkat, hogy az Eötvös Könyvtár 2021. szeptember 14-től keddenként 9–17 óra között olvasószolgálatot biztosít.

Kérjük, kölcsönözési szándékukat lehetőleg jelezzék előre az Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. címen a kívánt könyvek adatainak megadásával, hogy azokat a könyvtár munkatársai előkészíthessék. 

Online katalógusunk
a https://opac3.irodalomtudomanyi.monguz.hu oldalon érhető el. 

A könyvtárosok természetesen folyamatosan rendelkezésre állnak bármilyen online is teljesíthető kérés (adatbázisok, szkennelés, bibliográfiai adatok ellenőrzése stb.) fogadására az Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. címen. 

Kölcsönzésre továbbra is csak a beiratkozásra jogosult olvasóknak van lehetőségük.

A személyes megjelenés igazgatói utasításra védettségi igazoláshoz kötött.

A Bölcsészettudományi Kutatóközpont intézményeiben, így a könyvtár látogatása során is szájat és orrot eltakaró maszkot kell viselni.

Átmeneti változások az Eötvös Könyvtár és az Irodalomtudományi Intézet nyitvatartásában (2021)

 Nyomtatás 
Részletek
Hírek
Találatok: 1080

konyvtar2Értesítjük kedves olvasóinkat, hogy a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Irodalomtudományi Intézete
és az Eötvös Könyvtár a koronavírus-fertőzés kockázatának csökkentése érdekében a személyes távolságtartást biztosító 
elektronikus ügyintézéssel folytatja munkáját. 

A Bölcsészettudományi Kutatóközpont intézményeiben, illetve rendezvényeinek látogatásakor szájat és orrot eltakaró maszkot kell viselni.

Olvasói kéréseket, kérdéseket a könyvtár e-mail-címére várunk: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Az intézet munkatársai is e-mailen érhetők el: 
https://iti.btk.mta.hu/hu/munkatarsak

Az Irodalomtudományi Intézet titkársága a személyes ügyintézés korlátozása idején munkaidőben az alábbi számokon tart telefonügyeletet: 

(+36 1) 279 2760
(+36 1) 279 2776

Megértésüket köszönjük. 

Egyúttal felhívjuk az érdeklődők figyelmét, hogy az új koronavírus által előidézett helyzetben az Irodalomtudományi Intézet a távoktatást, az elektronikus-digitális formában zajló tudományos információszerzést és kulturális életet nyilvánosan elérhető kutatási eredményeivel továbbra is támogatja. Az Irodalomtudományi Intézet bibliográfiai adatbázisai, textológiai portálja, Arany János-gyűjteménye, folyóiratainak teljes szövegű archívuma korlátlanul használható minden érdeklődő számára. A textológiai portálon megtalálható a nemzeti klasszikusok életművéből készült kritikai szövegkiadások túlnyomó többsége, amelyek szabadon elérhetők akár oktatási, akár művelődési, akár szórakozási céllal. 

Az Eötvös Könyvtár online katalógusa a https://opac3.irodalomtudomanyi.monguz.hu oldalon érhető el. A könyvtár keddenként 9–17 óra között az olvasószolgálat idején látogatható.  

Az Irodalomtudományi Intézet címleírási rendje

 Nyomtatás 
Részletek
Hírek
Találatok: 10153

2018-tól az Irodalomtudományi Intézet új címleírási (jegyzetelési, hivatkozási és bibliográfiai) rendszert alkalmaz valamennyi kiadványában (intézeti folyóiratok, könyvsorozatok, a Reciti kiadó kötetei, egyedi kiadványok). Első ízben kerül sor arra, hogy az irodalomtudományi szakma kiterjedtebb publikációs termése egységes dokumentálási eljárásokat érvényesítve jelenjék meg.

A címleírási rend alapjául a Chicago Manual of Styles jelenleg érvényes 16. kiadásában összefoglalt bibliográfiai rendet választottuk, a magyar tipográfiai gyakorlat és szakmai tradíció megkívánta csekély változtatásokkal. A választást a következő megfontolások indokolták:

  • a Chicago a világ egyik legelterjedtebb címleírási rendje, amelynek alkalmazásával a magyarországi irodalomtudományi szakmának a nemzetközi technológiai rendekbe való természetes beilleszkedése erősödhet;
  • a Chicago a világ egyik legtámogatottabb címleírási rendje, amelynek alkalmazása lehetővé teszi, hogy a tanulmányok, tanulmánykötetek, monográfiák és szövegkiadások elkészítése – ma már messzemenően elvárható módon – bibliográfiai szoftverek támogatásával történhessék (bibliográfiai szoftver használata a 35 év alatti intézeti kutatók számára 2018 januárjától kötelezettség);
  • az egységes intézeti címleírási rend lehetővé teszi, hogy a bibliográfiai dokumentálás feladatához az interneten elérhető adatbázisokat (könyvtárkatalógusokat, repozitóriumokat stb.) minél teljesebb körűen kihasználhassuk; az intézeti címleírási rendben való adatkinyerést és a bibliográfiai szoftverek számára való adatletöltést az intézet bibliográfiai portálja is támogatja.

Az Irodalomtudományi Intézet új, egységes címleírási rendjének dokumentációja a következő címen érhető el: https://iti.btk.mta.hu/images/szabvany_iti_cimleiras.pdf

Kérjük kedves belső és külső munkatársainktól az új címleírási rend követését.

A címleírási szabvány alkalmazását megkönnyítendő a Zotero és az EndNote X7 biblográfiakezelő szoftverekhez stílusfájlokat készítettünk, amelyek letölthetők:

Zotero
(használati útmutató)

 EndNote

Kérjük, hogy a stílusfájl alkalmazása során szerzett tapasztalataikat osszák meg velünk.

Női íráshasználat és kéziratos kultúra a hosszú 19. században – tudományos konferencia

 Nyomtatás 
Részletek
XIX. századi osztály
Találatok: 1022

A Bölcsészettudományi Kutatóközpont Irodalomtudományi Intézete 2021 októberében harmadik alkalommal rendezi meg a női írás 19. századi történetét feltáró kutatások eredményeivel foglalkozó biennális konferenciáját, ezúttal Női íráshasználat és kéziratos kultúra a hosszú 19. században címmel.

Noi irashasznalat es keziratos kulturaA tanácskozás azon az előfeltevésen alapul, hogy a kéziratos szöveghasználatot a nyomtatás expanziója nem számolta fel maradéktalanul, és hogy a kéziratos kultúra a nyomtatott nyilvánossággal párhuzamosan létező, attól eltérő kommunikációs lehetőségeket rejtett magában. A nőknek a 19. század közepétől kezdődő egyre intenzívebb jelenléte a nyomtatott nyilvánosságban tehát nem zárta ki, csupán kiegészítette részvételüket a kéziratos szövegprodukcióban és szöveghasználatban. A kéziratos kultúra tanulmányozása következésképpen a szövegek létrehozásának és terjesztésének mindennapi folyamatát és gyakorlatait, a női szerzőség társadalmi feltételeit és a nőknek a kézíráshoz való sokrétű viszonyulását tárhatja fel. 
A hosszú 19. század bőven hagyományozott ránk kéziratos forrásokat. Ezek a kéziratok a textológiai munka során mindig is kiemelt jelentőséggel bírtak. Textológiai bizonyíték voltukon és a megőrzött szövegállapoton túl azonban azokról a társadalmi gyakorlatokról is sokat elárulnak, amelyek során létrejönnek, közösségivé válnak, módosulnak, megőrződnek és továbbhagyományozódnak. A konferencia célja azoknak a társadalmi-kulturális gyakorlatoknak a rekonstruálása, amelyek a hosszú 19. századi kéziratosságban a nyomtatott kiadványok gyorsan növekvő piaca mellett még mindig léteztek.

További információk a konferencia ismertetőjében olvashatók. 

A konferencia programja letölthető. 

Minden érdeklődőt szeretettel várunk. 

 
----------------------------------------------------------------------
A Bölcsészettudományi Kutatóközpont intézményeiben, illetve rendezvényeinek látogatásakor szájat és orrot eltakaró maszkot kell viselni.

Irodalmi kapitalizmus és nacionalizmus a hosszú 19. században – konferenciafelhívás

 Nyomtatás 
Részletek
XIX. századi osztály
Találatok: 750

Lendulet konferencia2021 alicia martin biografias book sculpturesA Magyar Irodalom Politikai Gazdaságtana Lendület-kutatócsoport 2022. június 13–14-én angol nyelvű nemzetközi konferenciát rendez Budapesten irodalom, kapitalizmus és nacionalizmus viszonyáról Economies of the Literary Nation: Literary Capitalism and Nationalism in the Long 19th Century címmel.

A „nemzeti irodalom” egyike volt a hosszú 19. század legnagyobb hatású eszméinek. Sikerét ugyanakkor olyan gazdasági-politikai tendenciák is előmozdították, amelyek kevésbé kapcsolódtak a nemzeti hagyományokhoz, inkább a modern piacok térnyerésével álltak összefüggésben. Míg az irodalomtörténet-írás vagy az irodalomkritika az egyes irodalmak nemzeti sajátosságait hangsúlyozta, a forgalmazás kapitalista logikája számára a kulturális javaknak mint szabványosított piaci cseretárgyaknak aligha lehetett nemzeti karaktere. E piacok hatékony működtetéséhez viszont szükség volt a közösség összetartozásának tudatára is, amelynek legfontosabb kulturális megjelenítője a „nemzeti irodalom” volt.

A konferenciára nem csupán irodalomtörténeti, hanem eszme-, gazdaság- vagy politikatörténeti szempontú előadásokat is várnak a szervezők. Jelentkezni a tervezett előadások címével és 250 szavas összefoglalójával, valamint rövid életrajz beküldésével 2021. december 5-ig lehet az alábbi címeken:

Hites Sándor: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. 
T. Szabó Levente: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Témajavaslatok és további információk a részletes angol nyelvű konferenciafelhívásban találhatók.

A Faludi Ferenc Alkotói Díj és a Tarnai Andor-díj átadása

 Nyomtatás 
Részletek
Rendezvények, ünnepségek, díjátadók
Találatok: 605

A Bölcsészettudományi Kutatóközpont Irodalomtudományi Intézete és a Faludi Ferenc Jezsuita Akadémia 2021. október 12-én tartotta díjátadó ünnepségét az Eötvös Collegium klubtermében.

A 2021. évi Faludi Ferenc Alkotói Díjat Vogel Zsuzsa középiskolai tanár

a 2021. évi Tarnai Andor-díjat Tarnói László egyetemi tanár vette át.  

 

Faludi dijTarnai dij B

 

A díjakat átadta: 
Sajgó Szabolcs SJ, a Faludi Ferenc Jezsuita Akadémia tanácsadója és 
Kecskeméti Gábor, az MTA levelező tagja, az MTA BTK Irodalomtudományi Intézet igazgatója. 

A díjazottak munkásságát méltatta: 
Csörsz Rumen István, tudományos főmunkatárs és
Balogh F. András, habilitált egyetemi docens, intézetigazgató. 

A meghívó letölthető.

Betekintés a digitális bölcsészet világába

 Nyomtatás 
Részletek
Bibliográfiai osztály
Találatok: 628

Az Akadémiai Kiadó új, Newton almája címmel indított tudományos ismeretterjesztő sorozatának vendége volt 2021. szeptember 27-én Maróthy Szilvia, a BTK Irodalomtudományi Intézet munkatársa. 

MarothySzilvia podcast

A podcastban a kiadó Betekintés című (a MERSz en elérhető) online könyvsorozatának szerzői mutatkoznak be. A számítógépes bölcsészeti kutatások történetéről és főbb területeiről, valamint a (digitális) bölcsészettudomány jövőjéről szóló beszélgetés szöveges összefoglalása és hanganyaga a MERSz blogján található, a beszélgetés videofelvétele a YouTube-on látható. 

A beszélgetés kiindulásául szolgáló Digitális bölcsészet: A szövegtől az adatig című kötet ingyenes regisztrációt követően szabadon olvasható a MERSz weboldalán.

További cikkeink...

  1. A Magyar Tudomány Ünnepe az Irodalomtudományi Intézetben
  2. Kilián István (1933–2021)
  3. Mészöly Miklós – az első száz év
  4. Könyvbemutató előadás Rab Gusztáv regényeiről
  5. Betegség és gyógyulás a kora újkori irodalomban ‒ beszámoló a konferenciáról
1. oldal / 63
  • Első
  • Előző
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Tovább
  • Utolsó
  • HU
  • EN
A BTK Irodalomtudományi Intézet bibliográfiai portálja

Bibliográfiai portál

A BTK Irodalomtudományi Intézet textológiai portálja

textologia logo

A BTK Irodalomtudományi Intézet Arany János-gyűjteménye

Arany-gyűjtemény logo

  • Intézet
    • Igazgatóság
    • Kutatási területek
    • Stratégiai program
    • Az Intézet története
    • Díjak, elismerések
    • Képek az Intézet életéből
    • Eseménynaptár
    • Hírarchívum
    • Elérhetőségek
  • Munkatársak
    • Jelenlegi munkatársaink
    • Nyugdíjas munkatársaink
    • Jeles kutatóink honlapja
  • Osztályok
    • Reneszánsz osztály
    • XVIII. századi osztály
    • XIX. századi osztály
    • Modern magyar irodalmi osztály
    • Irodalomelméleti osztály
    • Közép- és kelet-európai osztály
    • Bibliográfiai osztály
    • Eötvös Könyvtár
  • Kutatócsoportok, tudományos műhelyek
  • Adatbázisok
  • Közérdekű adatok
  • Elérhetőségek
  • Arany-gyűjtemény
    • Internetes szolgáltatások
    • Tudományos ülésszakok
    • Tudományos kiadványok
      • Kritikai kiadások
      • Tanulmánykötetek
      • Konferenciakötetek
      • Irodalomtörténeti dokumentumok és katalógusok

Közelgő eseményeink

Nincsenek események

ITI Logo

Logo RefoRC

Bethlen-év

Bethlen-év

feed-image

BTK ♦ Impresszum ♦ Adatvédelem ♦ Oldaltérkép
Copyright © 2015–. Minden jog fenntartva.

Facebook

Copyright © 2015–. Minden jog fenntartva.
Oldaltérkép

Bootstrap is a front-end framework of Twitter, Inc. Code licensed under Apache License v2.0. Font Awesome font licensed under SIL OFL 1.1.